as_czerwony.jpg
HomeKastracja czy sterylizacja

Kastracja czy sterylizacja?

Lek. wet. Jarosław Balcerak

Rosnąca liczba kotów hodowanych w domach i coraz większa świadomość miłośników kotów o ich rozrodzie, powoduje coraz większe wymagania stawiane lekarzom weterynarii zarówno w leczeniu niepłodności tych zwierząt jak i zapobieganiu nadmiernemu ich rozmnażaniu czy hamowaniu objawów rujowych. Są one uciążliwe zarówno dla właścicieli kotów jak i dla samych zwierząt.

Koty są zwierzętami, których ruja podlega sezonowości, a jej wystąpienie jest stymulowane wydłużaniem się dnia. Sezonowa poliestralność (wielorujowość) kotów, to cyklicznie występujące ruje co 14-21 dni w trakcie sezonu rozrodczego. W naszej szerokości geograficznej dzień ulega wydłużeniu w końcu stycznia, lutym, co powoduje pojawienie się serii rui u kotek. Największa aktywność rujowa utrzymuje się od lutego do kwietnia, ale regularne cykle rujowe występują do późnej jesieni (październik, listopad). Wiele kotek, zwłaszcza krótkowłosych może mieć cykle rujowe przez cały rok.

Dojrzałość płciowa, a tym samym pierwszy cykl rujowy, pojawia się między 5 a 12 miesiącem życia. Zależy to od rasy (koty krótkowłose dojrzewają wcześniej), pory roku, oraz kondycji fizycznej osobnika. Pierwsza ruja u niektórych ras może pojawić się dużo później (persy), nawet po 18 miesiącu życia.

U kotek zachowania rujowe zaczynają się od ocierania głową i szyją o różne przedmioty i zwiększoną chęcią przebywania z ludźmi. W następnej fazie rui kotka przyjmuje pozycję na wpół leżącą na mostku, z uniesioną tylną częścią ciała, z ogonem odsuniętym na bok. Kotka tarza się, miauczy, mruczy, żeby zwrócić na siebie uwagę. Faza rui trwa od 2 do 19 dni.

U kotek syjamskich występuje wydłużona faza rujowa na skutek nakładania się faz dojrzewania pęcherzyków.

Kocury dojrzewają, w zależności od rasy, w wieku od 6 do 12 miesięcy. Po uzyskaniu dojrzałości płciowej, zapach wydalanego przez kocura moczu staje się bardziej intensywny. Koty zaczynają w charakterystyczny sposób oznaczać moczem swoje terytorium (ogon uniesiony prosto nad grzbietem, zwierzę jest ustawione tyłem do miejsca na które oddaje mocz małymi porcjami, silnym strzelającym strumieniem).

Częste ruje u kotek i ewentualne mnogie ciąże, a tym samym liczne potomstwo, stwarzają możliwość nadmiernego rozmnażania. To spowodowało powstanie różnych metod zapobiegania niekontrolowanego rozrodu tych zwierząt.

Antykoncepcja u kotów może polegać na sterylizacji chirurgicznej lub farmakologicznej (czasowej) oraz kastracji.

 • Sterylizacja chirurgiczna - polega na podwiązaniu jajowodów (u kotek) lub podwiązaniu nasieniowodów (u kocurów) bez usuwania gonad i przydatków.

 • Sterylizacja farmakologiczna - to podawanie preparatów zawierających syntetyczne pochodne progesteronu tzw. progestageny, ale leki te mają działanie uboczne (mogą powodować ropomacicze, spowodować cukrzycę). Progestageny sprzyjają rozwojowi złośliwych guzów gruczołu mlekowego u kotek. Niemniej jednak jest to bardzo dobra metoda regulacji rozrodu kotów dziko żyjących. Progestageny występują w postaci doustnej oraz iniekcyjnej.

 • Kastracja - to usunięcie jajników (owariektomia) lub usunięcie jajników i macicy (owariohisteriektomia) u kotek, a usunięcie jąder u kocurów.

  • Kastrację kotek wykonuje się zazwyczaj między 5 a 12 miesiącem życia. Zabieg ten można wykonać również we wcześniejszym wieku. W Stanach Zjednoczonych kastracja kotek wykonywana jest już w wieku 6-12 tygodni. Zabieg ten można wykonywać również w późniejszym wieku. Zabieg owariektomii jest wykonywany u nas rzadko. Najczęściej przeprowadzamy zabieg owariohisteriektomii. Zabiegi te przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Cięcie chirurgiczne długości 2 cm przebiega (w zależności od metody) albo w dole głodowym na boku zwierzęcia lub w linii pośrodkowej tzw. linii białej jamy brzusznej. Za pomocą haka kastracyjnego wyjmujemy macicę wraz z jajnikami, po założeniu przewiązek usuwamy narząd. Niewielka rana powłok zaszywana jest kilkoma szwami.

  • Kastracja kocura wykonywana jest w wieku od 7 do 12 miesięcy. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na usunięciu jąder poprzez cięcie przez mosznę. Jądra po podwiązaniu powrózka nasiennego lub związaniu nasieniowodu z powrózkiem nasiennym, są usuwane. Rany skórnej nie zaszywa się. Z przedstawionych metod pozbawiania płodności, najlepszą jest kastracja, choć i ona może powodować u niektórych zwierząt ospałość i spowolnienie przemiany materii z tendencją do tycia. Można temu zapobiec nie przekarmiając zwierząt po zabiegu kastracji, zapewniając im dużo ruchu i zabawy.

W praktyce stosowane są zarówno metody sterylizacji farmakologicznej (czasowe pozbawianie płodności u zwierząt podwórkowych, dzikich, w celu ograniczenia ich populacji), jak i kastracja. Systematyczne stosowanie progestagenów prowadzi do trwałego zahamowania rui.

Wszystkie metody antykoncepcji przedstawione powyżej są bezpieczne i polecane przez lekarzy weterynarii.

Corocznie, większość lecznic weterynaryjnych w całym kraju, przeprowadza w miesiącach wiosennych, akcje kastracji po obniżonych cenach. Akcja ta ma na celu umożliwienie opiekunom bezdomnych zwierząt skutecznie zahamować ich nadmierne rozmnażanie. Szkoda, że samorządy lokalne nie dofinansowują takich akcji (lub tylko nieliczne), tak jak w krajach zachodniej Europy, gdzie propagowanie takich działań spowodowało ograniczenie liczby bezdomnych zwierząt .

Bibliografia:

 • Susan Little, "Rozród kotów", Weterynaria po Dyplomie - vol. 3 nr 2 marzec 2002 r.;
 • Marian C.Horzinek, Vera Schmidt, Hans Lutz, "Praktyka kliniczna: Koty",
  Pro -Trade s. r. o. 2004, Wydawnictwo "Galaktyka";
 • J. Dejneka, A. Dubiel, W. Niżański, Al. Wasecki, "Obserwacje nad występowaniem ropomacicza i endometritis u kotek",
  "Magazyn Weterynaryjny", vol. 4 nr 18 1995 r.;
© Przychodnia AS 2018