as_czerwony.jpg
HomePublikacje
Wykaz artykułów
Amyloidoza (Skrobiawica). Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP). Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Katar kotów. Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Uszy. Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Zęby. Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Atopowe zapalenie skóry. Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Kastracja czy sterylizacja? Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Toksoplazmoza. Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Szczepienia kotów. Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Koci katar. Lek. wet. Jarosław Balcerak pełna treść
Tlenoterapia. Lek. wet. Paweł Boruc pełna treść
Okulistyka weterynaryjna. Lek. wet. Katarzyna Kocińska-Boruc pełna treść
Terapia płynami w weterynarii. Lek. wet. Marcin Targoński pełna treść
Niepłodność u suk. Lek. wet. Dominika Wielgosińska pełna treść
Endoskopia. Lek. wet. Jarosław Charmas pełna treść
Dysplazja. Lek. wet. Paweł Boruc pełna treść
Pasożyty. Lek. wet. Michał Urbaniak pełna treść
Badanie ciśnienia u zwierząt. Lek. wet. Magdalena Balcerak pełna treść

Skróty artykułów


Amyloidoza (Skrobiawica)

Lek. wet. Jarosław Balcerak

Jest chorobą spowodowaną odkładaniem się złogów białka (amyloidu) w tkance łącznej oraz przestrzeniach międzykomórkowych.Amyloid – patologiczne białko powstaje w ustroju w przebiegu długotrwałych chorób (przewlekłe stany zapalne lub choroby nowotworowe), jest kompleksem białkowo-węglowodanowym, który gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych, między ściankami drobnych naczyń krwionośnych, a przylegającymi do nich komórkami.Gromadzące się masy białka powodują ucisk na komórki narządu objętego tym procesem, co prowadzi do dysfunkcji ( upośledzone działanie ), a później zaniku miąższu narządu.


 

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP)

Lek. wet. Jarosław Balcerak

Choroba zakaźna kotów wywoływana przez koronawirus kotów w chwili obecnej jest chorobą nieuleczalną, bardzo trudną w diagnostyce przyżyciowej. Koronawirus kotów jest podobny do koronawirusów występujących u ludzi, świń, psów. Dlatego przypuszcza się, że może dochodzić do zakażeń między tymi gatunkami. Koronawirus kotów poza żywicielem, w środowisku zewnętrznym ginie w przeciągu 24 - 48 godzin i jest wrażliwy na działanie powszechnie stosowanych środków dezynfekcyjnych.


 

Katar kotów

Lek. wet. Jarosław Balcerak

W artykule tym zajmiemy się omawianiem kolejnej jednostki chorobowej wywoływanej przez wirusy.Bardzo często właściciele chorych kotów słyszą diagnozę "katar kotów". Zakaźny katar kotów wywoływany jest przez dwa rodzaje wirusów: herpesvirus (FHV-1) oraz calicivirus (FCV), ale zakażenie tymi wirusami jest zawsze wikłane nadkażeniami bakteryjnymi. Zakażeniom tym mogą towarzyszyć infekcje innymi rodzajami wirusów.


 

Uszy

Lek. wet. Jarosław Balcerak

Czy często oglądamy uszy naszych kotów? Jak często przyglądamy się uszom naszych pupili tylko od strony ich urody? A może należy zastanowić się nad tym, czy coś nie dzieje się wewnątrz ucha? Z pozoru niewinne objawy choroby uszu powinny być powodem wizyty u lekarza weterynarii, ponieważ często mogą prowadzić do dalszych, czasem nawet groźnych powikłań. Aby uzmysłowić właścicielom kotów, iż nie należy bagatelizować objawów chorobowych ze strony uszu i ustrzec nasze koty przed konsekwencjami, jakie mogą wyniknąć z niewielkiego z początku schorzenia, postanowiłem podjąć ten temat w poniższym opracowaniu.


 

Artykuł opublikowany w magazynie miłośników kotów "KOT nr 5(9) (maj 2006)

Atopowe zapalenie skóry

Lek. wet. Jarosław Balcerak

W wielu listach padają pytania czytelników naszego pisma na temat tej jednostki chorobowej. To skłoniło mnie do podjęcia tego tematu w kolejnym wydaniu KOTA.
Wiosna jest sprzyjającym okresem do nasilania się zmian chorobowych u zwierząt cierpiących na atopię. Pojawiają się w dużej ilości substancje alergizujące w postaci pyłków kwiatowych, wzmożonego zapylenia środowiska.


 

Artykuł opublikowany w magazynie miłośników kotów "KOT nr 2(6) (luty 2006)

Zęby

Lek. wet. Jarosław Balcerak

Wiemy, że należy dbać o higienę jamy ustnej, ale czy przenosimy te działania na nasze zwierzęta domowe? Czy oglądamy zęby i dziąsła naszych kotów? Czy myjemy im zęby?
Uzębienie stanowi jeden z elementów przewodu pokarmowego i służy, zwłaszcza u zwierząt drapieżnych jako narzędzie obrony, ataku oraz polowania w celu zdobycia pokarmu. Zęby rozdrabniają pokarm, nacinają, kruszą i miażdżą. Zęby przewyższają pod względem twardości i wytrzymałości nawet kości. Szkliwo, którym pokryta jest korona zęba, jest twarde jak kwarc.
Koty, jak większość ssaków, mają dwa pokolenia uzębienia tzw. zęby mleczne oraz zęby stałe. Kocięta rodzą się bez zębów.


 

Artykuł opublikowany w magazynie miłośników kotów "KOT nr 5 (styczeń 2006)

Kastracja czy sterylizacja?

Lek. wet. Jarosław Balcerak

Rosnąca liczba kotów hodowanych w domach i coraz większa świadomość miłośników kotów o ich rozrodzie, powoduje coraz większe wymagania stawiane lekarzom weterynarii zarówno w leczeniu niepłodności tych zwierząt jak i zapobieganiu nadmiernemu ich rozmnażaniu czy hamowaniu objawów rujowych. Są one uciążliwe zarówno dla właścicieli kotów jak i dla samych zwierząt.


 

Artykuł opublikowany w magazynie miłośników kotów "KOT nr 4 (listopad/grudzień 2005)

TOKSOPLAZMOZA

Lek. wet. Jarosław Balcerak

Jest chorobą, którą powoduje pierwotniak toksoplazma gondii, bardzo rozpowszechniony na całym świecie. Występuje u wielu gatunków zwierząt, w tym i u człowieka. Ale tylko kotowate są dla tych pasożytów żywicielami ostatecznymi i w ich organizmach odbywa się rozród płciowy pasożyta. Inne zwierzęta są żywicielami pośrednimi dla toksoplazmy gondii.


 

Artykuł opublikowany w magazynie miłośników kotów "KOT nr 2 (lipiec/sierpień 2005)

Szczepienia kotów

Lek. wet. Jarosław Balcerak

Bardzo często właściciele kotów pytają o to, kiedy i przeciwko jakim chorobom należy je szczepić? W Polsce szczepimy koty przeciwko następującym chorobom: panleukopenii, wirusowemu zakażeniu dróg oddechowych, białaczce kotów, wściekliźnie, dermatofitozie.
Pierwsze szczepienia kociąt - powinny odbywać się między szóstym, a ósmym tygodniem życia.


 

Artykuł opublikowany w magazynie miłośników kotów "KOT nr 1(17) (styczeń 2007)

Koci katar

Lek. wet. Jarosław Balcerak

W wielu listach padają pytania czytelników naszego pisma na temat tej jednostki chorobowej. To skłoniło mnie do podjęcia tego tematu w kolejnym wydaniu KOTA.
Choroba atakuje młode koty na całym świecie. Badania wykazały, że z powodu zakażeń wirusami FCV i FHV-1 umiera 100% chorych zwierząt w wieku od 1 do 14 dnia życia i 70% w wieku od 15 do 34 dni.
Zakażenia tymi wirusami są bardzo powszechne u kotów przebywających w większych grupach, w schroniskach dla zwierząt, skupiskach dziko żyjących kotów oraz hodowlach. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami lub z bezobjawowymi nosicielami bądź poprzez zainfekowane środowisko.


 

Tlenoterapia

Lek. wet. Paweł Boruc

Kilka słów objaśnienia jak i kiedy wykorzystujemy terapię tlenem u naszych braci mniejszych.
Wskazania do leczenia tlenem
Jedynym wskazaniem do leczenia tlenem jest niedotlenienie (obniżenie ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi). Prawidłowe ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej (PaO2) wynosi 100 mm Hg podczas oddychania powietrzem (zawartość tlenu [FiO2]: 0,21). Przy takim ciśnieniu 100 ml krwi przenosi 5,4 ml O2 (pojemność tlenowa krwi) oddając do tkanek około 3,4 ml. Wystarcza to do utrzymania przemiany tlenowej w tkankach.


 

Okulistyka weterynaryjna

Lek. wet. Katarzyna Kocińska-Boruc

Chociaż zwierzęta domowe należą do tzw. węchowców, u których wzrok nie odgrywa tak decydującej roli jak u człowieka, to jednak i u nich duża część informacji o zmianach w otaczającym środowisku dociera do mózgu za pośrednictwem receptorów wzrokowych. Nawet drobne zmiany zachowań naszych pupili, zaobserwowanie: potykania się, wpadanie na przeszkody, pojawienie się objawów strachu, niechęć wychodzenia na spacery, a nawet agresja do domowników mogą być pierwszymi symptomami toczącego się patologicznego procesu narządu wzroku. W przypadku pojawienia się niepokojących wypływów z worków spojówkowych np.: wypływ ropny, krwisty, śluzowaty, lub gdy występuje objaw tarcia oka przez zwierze o różne przedmioty, łapami, koniecznie należy udać się do specjalistycznej lecznicy na konsultację okulistyczną.


 

Terapia płynami w weterynarii.

Lek. wet. Marcin Targoński

"Aqua fons vitae". "Woda- źródło życia" jak mawiali starożytni. Woda jest środowiskiem wszystkich procesów życiowych, pełni funkcje nośnika jonów, składników odżywczych, produktów przemiany energii, hormonów, elementów układu odpornościowego organizmu. Odpowiada w dużym stopniu za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz objętości i ciśnienia krwi. Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że około 60% masy ciała- naszego jak i naszych milusińskich to woda. Odsetek ten ulega zmianie w ciągu całego życia i waha się w granicach od ok. 75% u organizmów bardzo młodych do ok. 50 % u osobników starszych. U zdrowych organizmów ilość wody przyjmowanej jest w przybliżeniu równa ilości płynów oddawanych z moczem, kałem, ślina, potem. W stanach chorobowych, gdy pobieranie wody jest ograniczone, lub zwiększa się jej wydalanie z organizmu (głównie w chorobach związanych z wymiotami, biegunką lub zwiększoną produkcją moczu) dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. 10% ubytek wody ustrojowej wiąże się z bardzo poważnymi zaburzeniami metabolizmu, a 20% straty kończą się śmiercią.


 

Niepłodność u suk

Lek. wet. Dominika Wielgosińska

Jako przyczynę niepłodności u suk wyróżnia się:

 • zaburzenia rozwoju poszczególnych części narządu rodnego
 • niepłodność w wyniku nieodpowiedniego zorganizowania krycia
 • zaburzenia czynnościowe w narządzie rodnym
 • choroby macicy
 • choroby pochwy
 • infekcje i inwazje narządu rodnego

Zaburzenia rozwojowe poszczególnych części narządu rodnego występują bardzo rzadko u suk. Obejmują one obojnactwo prawdziwe(obecność tkanki jądra i jajnika),obojnactwo rzekome (obecność jąder lub jajników przy pośredniej budowie narządów płciowych), agenezję (brak narządu), hipoplazję (niedorozwój narządu), aplazję (niewykształcenie się narządu mimo wykształcenia jego zawiązka lub też zanik funkcji narządu) jajników oraz szyjki macicy i jajowodów. Zaburzeniami rozwojowymi z jakimi zazwyczaj spotyka się lekarz weterynarii w swojej praktyce są przegrody w pochwie utrudniające kopulację.


 

Endoskopia

Lek. wet. Jarosław Charmas

Endoskopia jest nowoczesną techniką diagnostyczną, dającą możliwość badania jak również wykonania pewnych zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych wewnątrz struktur układu oddechowego, pokarmowego, moczowego, stawów oraz jam ciała. Do badań wykorzystuje się urządzenia zwane endoskopami.
Endoskopy dzielą się na sztywne i giętkie.
Endoskopia pozwala na postawienie ostatecznego rozpoznania w przypadkach, gdy nie jest to możliwe przy pomocy innych metod diagnostycznych. Jednak jest to badanie inwazyjne, przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Jak przed każdym zabiegiem wykonywanym w narkozie tak i przed badaniem endoskopowym należy wykonać badanie morfologiczne i biochemiczne krwi.


 

Dysplazja

Lek. wet. Paweł Boruc

NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE CHOROBY STAWÓW BIODROWYCH U PSÓW.

 • dysplazja (stopniowa przebudowa początkowo prawidłowej architektoniki tkanek skutkująca finalnie niedopasowaniem elementów składowych stawu)
 • osteochondrozy,
 • choroba Calve-Legg-Perthesa,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów,
 • schorzenia nabyte – urazy,

Dysplazja stawów biodrowych (DSB, Dysplasia acetabuli, Dysplazja bioder)

Staw biodrowy jest stawem kulistym, zbudowanym z panewki kości biodrowej i głowy kości udowej, aparat więzadłowy stanowi więzadło głowy kości udowej , więzadło przezpanewkowe, torebka stawowa, a także mięśnie miednicy mające swoje przyczepy zarówno na kości udowej jak i miednicy.
Zakres ruchu w stawie – zginanie i prostowanie, w mniejszym stopniu pronacji i supinacji (odwdzenia i przywodzenia), znikomym ruch rotacyjny.


 

Badanie ciśnienia u zwierząt

Lek. wet. Magdalena Balcerak

Pasożyty u psów można podzielić na dwie grupy : pasożyty bytujące na skórze psa czy kota (ektopasożyty) oraz pasożyty żyjące wewnątrz organizmu (endopasożyty).

Do tej pory uważano, że nadciśnienie tętnicze u zwierząt domowych jest zjawiskiem rzadkim, dlatego do niedawna pomiary ciśnienia u zwierząt towarzyszących nie były rutynowo wykonywane w gabinetach weterynaryjnych. Rosnąca powszechność tego badania wykazała jednak, że starsze zwierzęta często cierpią z powodu nadciśnienia, które nierzadko staje się pierwotną przyczyną wielu schorzeń, bądź pogłębia schorzenia już istniejące będąc niejako ich wtórną przyczyną - szczególnie, jeśli chodzi o koty. Dlatego też obecnie zaleca się wykonywanie pomiarów ciśnienia minimum jeden raz w roku celem ustalenia wartości prawidłowych u danego osobnika oraz wykrycia ewentualnych odchyleń od przewidywanych norm, co pozwala niejednokrotnie na wczesne wykrycie chorób przebiegających subklinicznie, jeszcze zanim wystąpią widoczne objawy.


© Przychodnia AS 2018