as_czerwony.jpg
HomeZęby

Zęby

Lek. wet. Jarosław Balcerak

Wiemy, że należy dbać o higienę jamy ustnej, ale czy przenosimy te działania na nasze zwierzęta domowe? Czy oglądamy zęby i dziąsła naszych kotów? Czy myjemy im zęby?

Uzębienie stanowi jeden z elementów przewodu pokarmowego i służy, zwłaszcza u zwierząt drapieżnych jako narzędzie obrony, ataku oraz polowania w celu zdobycia pokarmu. Zęby rozdrabniają pokarm, nacinają, kruszą i miażdżą. Zęby przewyższają pod względem twardości i wytrzymałości nawet kości. Szkliwo, którym pokryta jest korona zęba, jest twarde jak kwarc.

Koty, jak większość ssaków, mają dwa pokolenia uzębienia tzw. zęby mleczne oraz zęby stałe. Kocięta rodzą się bez zębów.

Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się w wieku 3-4 tygodni (siekacze i kły mleczne) oraz w 5-6 tygodniu życia (zęby przedtrzonowe). Uzębienie mleczne to 26 zębów: 12 siekaczy, 4 kły oraz 10 przedtrzonowców. Wyrastanie zębów mlecznych jest skorelowane z możliwością przyjmowania pokarmu w formie stałej przez kocięta. Pierwsze zęby stałe pojawiają się w wieku 3,5 miesiąca i jest to 12 siekaczy, w 5,5 miesiąca wyrastają 4 kły, od 4-5 miesięcy 10 przedtrzonowców i w wieku 5-6 miesięcy 4 trzonowce, które jako jedyne nie mają swoich odpowiedników w uzębieniu mlecznym. Zębów stałych łącznie kot posiada 30.

Zęby tkwią w zębodole (korzeń zęba), a część wystająca ponad dziąsłem to korona zęba. Na granicy korony (szkliwo) i korzenia (cement) widoczna jest tzw. szyjka zęba, która pokryta jest dziąsłem.

U kotów korona zębów tworzy ostry brzeg i służy do cięcia kęsów pokarmowych, podobnie do zębów piły. Resztki pokarmu, które pozostają w jamie gębowej po posiłku wraz z florą bakteryjną jamy ustnej, śliną, złuszczonym nabłonkiem jamy gębowej tworzą tzw. „biofilm” na powierzchni zębów, który nie jest widoczny gołym okiem. Ten osad ulega mineralizacji i utwardzeniu. Pod wpływem wapnia zawartego w ślinie powstaje kamień nazębny, twardy, uciskający na dziąsło i szyjkę zęba. Pod kamieniem rozwijają się bakterie, które wywołują stan zapalny dziąseł. Chore koty mają nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, a w bardziej zaawansowanym stanie ślinią się, niechętnie jedzą twardy pokarm lub próbują zjeść kęs, który po nagryzieniu pozostawiają. Równocześnie z tworzeniem się kamienia nazębnego powstają u kotów tzw. zmiany resorbcyjne, czyli nadżerki w okolicy szyjki zęba, które mają tendencje do rozszerzania się w kierunku korzenia zęba oraz jego korony.

Te zmiany chorobowe można stwierdzić podczas badania jamy ustnej. Badanie takie musi być wykonane w premedykacji (farmakologiczne uspokojenie zwierzęcia), ponieważ silny stan zapalny dziąseł z ich przerostem jest procesem bardzo bolesnym i zwierzę broni się. Przy rozpoznawaniu zmian resorbcyjnych ważne jest badanie rtg.

Wszystkie wyżej opisane procesy prowadzą do zaawansowanego stadium, w którym dochodzi do stanu zapalnego korzenia zęba oraz kości zębodołowych. Powstają ropnie, ząb ulega rozchwianiu.

Dlatego bardzo ważnym elementem opieki nad naszym kotem jest higiena jamy ustnej. Już kocięta powinniśmy przyzwyczajać do mycia zębów. Początkowo wsuwając między policzek i zęby szczoteczkę – zwilżoną wodą (miękka o małym rozmiarze). Kot po pewnym czasie przyzwyczaja się do tych czynności. Ruchy szczoteczki należy wykonywać po małych okręgach, zaczynając od tylnych zębów (trzonowców). Po kilku tygodniach przyzwyczajania kota do szczotkowania można użyć specjalnej pasty enzymatycznej dla zwierząt. Nie wolno używać past przeznaczonych dla ludzi, gdyż zbyt obficie się pienią, a ich miętowy zapach drażni koty. Mycie zębów powoduje usunięcie osadu („biofilmu”) i znacznie opóźnia odkładanie się kamienia nazębnego.

Również rodzaj stosowanej diety ma wpływ na powstawanie płytki nazębnej, a więc karmienie kotów wyłącznie pokarmem miękkim sprzyja powstawaniu osadu nazębnego.

Stosowanie karm suchych (istnieją również suche karmy, których kształt krokietów został opracowany tak, by usuwały płytkę nazębną) spowalnia procesy odkładania kamienia nazębnego.

Jeżeli właściciel kota poczuje cuchnący oddech lub zauważy zaczerwienienie dziąseł, powinien zgłosić się do lekarza weterynarii.

W ostatnim czasie stomatologia weterynaryjna rozwija się i w wielu lecznicach są lekarze, którzy specjalizują się w leczeniu zębów i przyzębia.

W znieczuleniu ogólnym badamy jamę ustną pacjenta, wykonujemy sanację jamy ustnej, usuwamy kamień nazębny i uszkodzone zęby nie nadające się do leczenia., wykonujemy plastykę dziąseł.

Po usunięciu kamienia nazębnego mogą być wykryte zmiany chorobowe, które w zależności od ich nasilenia powinny być poddane leczeniu. Ubytki po oczyszczeniu mogą być wypełnione materiałem samoutwardzalnym lub światłoczułym.

Musimy pamiętać, że chore zęby to nie tylko chora jama ustna, to także ciągłe zakażanie całego organizmu poprzez krwiobieg, co powoduje stany zapalne mięśnia sercowego, nerek, stawów itp.

Profilaktyka (mycie zębów, rodzaj stosowanej karmy) oraz stała kontrola stomatologiczna co najmniej raz w roku pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych zębów i przyzębia.

Od kilku lat, co roku organizowana jest ogólnopolska akcja „Uśmiech pupila”. W wyznaczonych lecznicach weterynaryjnych, wiosną, wykonywane są bezpłatne oględziny jamy ustnej zwierząt. Akcja ta ma na celu propagowanie profilaktyki stomatologicznej, w czasie której lekarze weterynarii udzielają informacji i uczą właścicieli jak dbać o higienę jamy ustnej.

Źródła:

  • K. Krysiak, K. Świeżyński, „Anatomia Zwierząt” tom II
  • Linda J. DeBowes, „Zmiany resorbcyjne zębów u kotów”, Focus, vol.4 nr 1 1994

 

© Przychodnia AS 2018