# MENU #



Oferta usług

Przygotowanie pacjenta do zabiegu

Badania urzędowe, paszporty

Sprzedaż karm i akcesoriów

Linki



Znajdziesz nas również tu:
na urządzeniach mobilnych


www.m.lecznica-as.lodz.pl
oraz

i

Przygotowanie pacjenta do zabiegu ze znieczuleniem ogólnym

Do zabiegu w sedacji i znieczuleniu ogólnym (farmakologicznym uspokojeniu i narkozie) zwierzę należy przygotować szczególnie starannie.
Dlatego też zaleca się przez ostatnie 12-24 godziny przed zabiegiem nie podawać zwierzęciu żadnego pokarmu. Należy zapewnić swobodny dostęp do wody do picia. Pełny żołądek stanowi dodatkowe obciążenie układu krążenia, może opóźniać efekty działania znieczulenia, a ponadto powoduje skłonność do wymiotów, będących skutkiem ubocznym przy stosowaniu środków uspokajających. Może wtedy dojść do przedostania się zwróconej treści pokarmowej do płuc.
W przypadku zwierząt poruszających się swobodnie (np. koty) należy przetrzymać je w zamkniętym pomieszczeniu.
W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu samego zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, natomiast o ile stan zdrowia na to pozwala, można wyprowadzić na krótkotrwałe spacery na smyczy.

Wybudzanie ze znieczulenia.

Po przeprowadzonym zabiegu jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin funkcjonowanie organizmu zwierzęcia jest upośledzone. W okresie wybudzania się, zwierzęta wykazują nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne np. hałas, dotyk, zbyt jaskrawe światło. Również temperatura ciała ulega obniżeniu. Z tych powodów bardzo ważne jest zapewnienie zwierzęciu spokoju, umieszczenie go w ciepłym, zacienionym miejscu i okrycie.
Podczas wybudzania najpierw powraca świadomość, a dopiero później zwierzę zaczyna kontrolować swoje ruchy. Dlatego też zwierzęciu należy przygotować legowisko na podłodze.
Wywołany zabiegiem stres powoduje, że przy wybudzaniu pacjent może skomleć i popiskiwać. Nie jest to jednak spowodowane bólem, gdyż po zabiegu zwierzę otrzymuje leki przeciwbólowe. W okresie wybudzania zwierzęciu należy zapewnić stałą opiekę.

Żywienie i ruch pacjenta.

Po całkowitym wybudzeniu i odzyskaniu świadomości lub zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza należy stopniowo wprowadzać do żywienia płyny, a po kilkunastu godzinach pokarmy. Trwające jeszcze w tym czasie działanie środków znieczulających może powodować wymioty lub prowadzić do zaburzenia odruchu połykania co może być przyczyną zachłystu. Zastosowana głodówka nie ma niekorzystnego skutku dla pacjenta.
Po zabiegach w znieczuleniu ogólnym należy ograniczyć ruch przez okres ok. 24 godzin, dopóki nie powróci prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przy poważniejszych zabiegach okres rekonwalescencji może trwać 2 tyg., a nawet dłużej. W tym czasie zwierze powinno być pod szczególnym nadzorem. Bardzo ważne jest unikanie jakichkolwiek gwałtownych ruchów lub wysiłku mogącego doprowadzić do urazów rany pooperacyjnej. U zwierząt starających się zerwać opatrunek lub szwy należy zastosować zabezpieczenia jak np. kołnierz, ubranka pooperacyjne.


©    2022r.    Przychodnia Weterynaryjna AS Łódź